AKTUALIZACJA z 4.06.2020 r. - od 8 czerwca zmniejszamy ograniczenia pracy Biura Obsługi Klientów - Dystrybucja. Więcej informacji tutaj.
AKTUALIZACJA Z DNIA 25.05 - do odwołania ograniczamy prace sieciowe w terenie a przed kontaktem bezpośrednim prosimy o informację na temat Państwa stanu zdrowia. Więcej informacji tutaj.

 /  Biuro prasowe  /  innogy Stoen Operator montuje inteligentne liczniki w warszawskich budynkach

2019.08.14

innogy Stoen Operator montuje inteligentne liczniki w warszawskich budynkach

  • W stolicy zainstalowano 1 800 innowacyjnych liczników energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii.
  • Nowoczesne mierniki zostały opracowane w innogy Laboratory of Things i bazują m.in. na technologiach LTE-M oraz NB-IoT.
  • Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na obsłużenie do miliona urządzeń IoT (Internet of Things) na kilometr kwadratowy.

Nowe liczniki wykorzystują najnowocześniejsze technologie bezprzewodowe wspierające budowę Internetu Rzeczy (Internet of Things). Pozwala to zwiększyć skuteczności zdalnych pomiarów zużycia energii do poziomu przekraczającego 95 proc. Daje to możliwość przyśpieszenia i uproszczenia procesu rozliczeniowego.

Wdrożenie tych przełomowych, innowacyjnych liczników, wykorzystujących technologie wypracowane przez innogy Laboratory of Things jest krokiem milowym w rozwoju Internetu Rzeczy w Polsce. Montaż ponad półtora tysiąca urządzeń wieńczy sukcesem kolejny etap niezwykle owocnej współpracy innogy Stoen Operator z Orange Polska, a także firmami Apator oraz PySENSE. Przed nami kolejny rozdział, w którym będą testowane nowe technologie, pozwalające jeszcze bardziej podnieść efektywność wybranego rozwiązania – wyjaśnia Marcin Wilkowski, kierownik projektu pilotażowego w innogy Stoen Operator.

95-procentową skuteczność odczytu liczników udało się uzyskać m.in. dzięki wykorzystaniu technologii LTE-M. Technologia ta działa w oparciu o powszechnie dostępną sieć 4G, oferując większe możliwości niż rozwiązania stosowane obecnie.

LTE-M to technologia działająca w oparciu o sieć 4G Orange Polska, która dociera do 99,8% Polaków. Może obsłużyć do miliona urządzeń współpracujących w ramach Internet of Things na kilometr kwadratowy. Dzięki specjalnej konfiguracji dociera ona do miejsc, gdzie zasięg jest słabszy jak np. piwnice czy podziemne garaże. Niewielki, lecz w pełni wystarczający transfer danych, zużywa bardzo mało energii, co oznacza dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii – tłumaczy Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

Oprócz Orange Polska w projekt innogy Laboratory of Things wspierają także inne firmy technologiczne. Specjalnie dla tego przedsięwzięcia 1 500 liczników montowanych w warszawskich budynkach wyprodukowała polska firma Apator, która jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych. Jej produkty od wielu lat cieszą się uznaniem wielu klientów z Europy Środkowej i Wschodniej. Kolejnych 300 liczników wyprodukowała firma MetCom.

W licznikach zostały wykorzystane moduły opracowane przez inną polską firmę - PySENSE. Pozwalają one na pracę naprzemiennie w dwóch technologiach – LTE-M oraz NB-IoT. Jest to duże ułatwienie zapewniające zasięg zdecydowanie lepszym niż standardowe 4G LTE, którym cieszymy się na co dzień np. w naszych smartfonach.

innogy Laboratory of Things to projekt, który powstał w połowie 2018 roku. Jego zadaniem było opracowanie technologii, odpowiednio wyspecyfikowanej, a zarazem ekonomicznej
zarówno w instalacji, jak i w użytkowaniu, na potrzeby komunikacji z licznikami energii elektrycznej. Rozwiązanie to miało wpłynąć na obniżenie kosztów operacyjnych w innogy Stoen Operator, a jednocześnie wykorzystać możliwości, które daje Internet Rzeczy (IoT). Dostosowanie produktu do potrzeb użytkowników zapewni wygodę firmom, które wdrożą technologie stworzone w innogy Laboratory of Things. W dłuższej perspektywie, dostęp do innowacyjnych rozwiązań będzie miał również klient indywidualny, czego przykładem są zamontowane w stolicy inteligentne liczniki.